قدرت ایران ایرانی پرسپولیس پرسپولیس

قدرت: ایران ایرانی پرسپولیس پرسپولیس مهدی طارمی دروازه بان تیم ملی ایران اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

آن قدر تعلل کردیم که ماهی از دستمان لیز خورد و رفت. ماجرا به تعلل در اجرای تعهدات مالی کشور عزیزمان ایران در خرید هواپیماهای بویینگ برمی گردد. مدیرعامل بویینگ

بویینگ پرید؟

بویینگ پرید؟

عبارات مهم : ايران

آن قدر تعلل کردیم که ماهی از دستمان لیز خورد و رفت. ماجرا به تعلل در اجرای تعهدات مالی کشور عزیزمان ایران در خرید هواپیماهای بویینگ برمی گردد. مدیرعامل بویینگ در اظهارنظری اعلام کرده که جایگزینی اماراتی جهت هواپیماهایی که قرار بود در ناوگان کشور عزیزمان ایران قرار بگیرند، پیدا کرده است و به این ترتیب، رؤیای بویینگ کشور عزیزمان ایران ایر که قرار بود درسال 2018 وارد ناوگان هوایی کشور عزیزمان ایران شود، یک سال به عقب رفت. حالا باید منتظر باشیم تا مذاکرات کشور عزیزمان ایران ایر و بویینگ تا سال 2019 به کجا ختم می شود و آیا کشور عزیزمان ایران خواهد توانست فاینانسور جهت خرید هواپیما بیاید یا به روش های دیگر تأمین مالی متوسل خواهد شد.

بویینگ پرید؟

حالا در این بین شرکت های هواپیمایی دیگر که در دریافت مجوز اوفک به در بسته خورده بودند، راه دیگری را گزینش کردند و دست به دامن همسایه شمالی شدند. امضای تفاهم نامه جهت خرید 20 فروند هواپیمای سوخو100 از سوی دو شرکت هواپیمایی آسمان و کشور عزیزمان ایران ایرتور هم گواهی بر این ناامیدی هست؛ ولی آنچه ایجاد نگرانی کرده هست، تلاش جهت یافتن راه حلی جهت رهایی از مجوز اوفک از سوی شرکت های هواپیمایی کشور عزیزمان ایران هست. امضای این تفاهم نامه بر این توصیه صحه می گذارد که سوخو100 روسی دیگر قرار نیست با قطعات و موتور آمریکایی روانه آسمان کشور عزیزمان ایران شود و احتمالا این قطعات روسی یا چند ملیتی خواهد بود. این را حتی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی هم تأیید می کند. این نگرانی از آنجایی وجود دارد که آب وهوای کشور عزیزمان ایران و آمریکا به باعث تنوع دما به یکدیگر نزدیک است و به همین علت موتورها عمدتا با قدرت بالاتری ساخته می شوند؛ ولی شرایط آب وهوایی روسیه به باعث سردی هوا، نیازمند موتوری چندان نیرومند نیست؛ لیکن سردی دما جهت موتور هواپیما بسیار مطلوب هست. این توصیه می تواند هم از نظر ایمنی و هم از بُعد اقتصادی بر شرکت های هواپیمایی خریدار اثر جدی بگذارد. از سویی تنوع ناوگان هوایی هریک از شرکت های هواپیمایی بار مالی مضاعفی را جهت آنها به همراه خواهد آورد که گویا چندان مورد توجه این شرکت های هواپیمایی نیست.

نتوانستيم به تعهداتمان عمل كنيم

غلامرضا سلامی، مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور حسابداری، حساب رسی و حاکمیت شرکتی، در گفت وگو با «شرق» از اثر مشكلات مالي بر اجرائي نشدن تعهدات از سوي ايران مي گويد و پرسشها سياسي و اظهارنظرهاي پوپوليستي را در چنين رخدادي بي تأثير نمي داند. سلامي در اين گفت وگو با نقد اظهارنظرهايي از اين دست تأكيد مي كند كه ساخت هواپيما در داخل كار راحت اي نيست. با اين وجود او گلايه مي كند كه اين اظهارنظرهاي ناپخته توانسته بر مذاكرات خريد هواپيما اثر بگذارد.

آن قدر تعلل کردیم که ماهی از دستمان لیز خورد و رفت. ماجرا به تعلل در اجرای تعهدات مالی کشور عزیزمان ایران در خرید هواپیماهای بویینگ برمی گردد. مدیرعامل بویینگ

به تازگی بویينگ اعلام كرده است كه تحويل هواپيما به ايران را يك سال ديگر به تأخير مي اندازد. دليل اين تأخير چيست؟

تأخير را قبلا هم اعلام كرده بود. درحال حاضر رسما اين خبر را اعلام كرده است و چيز جديدي نيست. يك رابطه تجاري، دو طرف دارد. ما بايد پيش پرداخت را به موقع پرداخت مي كرديم تا آنها هم كار را شروع كنند و به موقع سفارش آماده شود.

ما نتوانسته ايم پيش پرداخت را آماده كنيم؟

به دليل وجود مشكلات ناشي از تحريم، مشكلات مالي دولت و برخي پرسشها بوروكراتيكي، همه دست به دست هم داده تا آن طوركه بايد و شايد نتوانيم به تعهداتي كه از اول بر اساس آن برنامه تحويل گذاشته شده است بود، عمل كنيم.

بویینگ پرید؟

شركت ‎هاي ديگري از جمله آسمان و قشم اير هم با بویينگ تفاهم نامه امضا كرده بودند. آخر تفاهم نامه آنها چه مي شود؟

در جريان جزئيات تفاهم آنها نيستم؛ ولی احتمالا آنها هم با همين معضلات روبه رو هستند. نبود امكان جابه جايي پول، تأمين مالي، فاينانس و ليزينگ كه شرايط خود را دارد، در كنار هم قرار گرفته اند. اصولا از ابتدا يك جو مخالفتي براي خريد اين هواپيماها وجود داشت كه آن هم در شرايط ايجاد شده است بي تأثير نيست. وقتي اجماعي در كار نباشد، به نتيجه مطلوب نمي رسيم.

آن قدر تعلل کردیم که ماهی از دستمان لیز خورد و رفت. ماجرا به تعلل در اجرای تعهدات مالی کشور عزیزمان ایران در خرید هواپیماهای بویینگ برمی گردد. مدیرعامل بویینگ

نبود اجماع سياسي در داخل، بر تحويل هواپيماها تأثير گذاشته است؟

بله، حتما مؤثر هست.

ما جزء كشورهاي پرسانحه هوايي هستيم. ناوگان هوايي ما فرسوده هست. وسعت ايران ما را ناگزير به استفاده از حمل و نقل هوايي مي كند. با اين اختلافات نوسازي ناوگان هوايي به تأخير نمي افتد؟

بویینگ پرید؟

اين حرف ها را چند سال است كه موافقان خريد هواپيما مي زنند؛ ولي مخالفان حرف خود را مي زنند. برخي مي گويند كه ما هواپيماي مورد نياز را در ايران مي سازيم. برخي مي گويند هواپيماي روسي بخريد. برخي مي گويند كارهاي واجب تر از خريد هواپيما داريم. حال من نمي دانم كار واجب تر از جان انسان چه كاري است.

با توجه به تلفات بالاي سيستم بزرگراه اي ما بايد يا سيستم ريلي كشور را تقويت كنيم يا سيستم حمل و نقل هوايي را اصلاح ببخشيم. آیا برخي با نوسازي ناوگان هوايي مشكل دارند؟

برخي نوسازي ناوگان را ربط مي دهند به اينكه هواپيما متعلق به يك سري افراد مرفه هست. در حالي كه در دنيا هواپيما يك وسيله براي مردم مرفه نيست؛ بلكه وسيله نقليه مطمئني است و براي توسعه هر كشوري ضرورت دارد. ما هر سال چندين ميليارد دلار به شركت هاي رقيب كشورهاي امارات و قطر يا شركت تركيش پول مي دهيم. اين پول را مي توانستيم ندهيم و خودمان هواپيما خريداري كنيم. 50 درصد مسافران ايراني كه به خارج مي روند، با ايرلاين هاي خارجي جابه جا مي شوند. اين واکنش‌ها در دنيا وجود دارد؛ ولی متقابل هست. به عنوان نمونه در آلمان هم شركت هاي خارجي ممكن است بليت بفروشند؛ ولی متقابلا آلمان هم در اين كشورها بليت مي فروشد. اين دو تعادل ايجاد مي كنند.

در ايران بازار بين المللي نداريم و بازار خود را هم به علت كمبود هواپيما از دست داده ايم. همان پولي كه صرف جابه جايي مسافران ايراني مي شود، اگر چند سالش كنار گذاشته شود، از نظر اقتصاد ملي مفيدتر است و تمام كسري ناوگان خود را مي توانيم با اين پول جبران كنيم. متأسفانه ديدگاه هاي تنگ نظرانه اي وجود دارد كه باعث مي شود سرعت مورد نیاز براي نوسازي ناوگان هواپيمايي را نداشته باشيم.

هواپيماهاي داخلي، موفق نبوده و سابقه سقوط داشته هست. مي توانيم روي خط توليد داخلي براي نوسازي ناوگان حمل و نقل هوايي حساب باز كنيم؟

مسلما نمي توانيم و تمام فعالان اقتصادي به اين اجماع رسيده اند. برخي افراد واکنش‌ها پوپوليستي دارند و شعار مي دهند كه بايد در ايران كارخانه بسازند يا اينكه از قطعات داخلي استفاده كنند. هنوز در چين چنين اتفاقي نيفتاده است و در روسيه هم كه خيلي از ما از نظر صنعت جلوتر هستند، چنين اتفاقي رخ نداده است.

موتور سوخوي روسي، آمريكايي نيست

مسعود اسعدي ساماني، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی، نيز ديگر مسئولي است كه دراين باره اظهارنظر كرده هست. او در اين گفت وگو خبر داده دو شركت هواپيمايي آسمان و ايران اير تور به دليل صادرنشدن مجوز اوفك، مجبور شدند تفاهم نامه هايي با سوخوي روسيه براي خريد 20 فروند هواپيما امضا كنند تا شايد جايگزيني براي نوسازي ناوگان خود بيابند. او در اين گفت وگو به طور تلويحی تأييد كرده هواپيماهاي مذاكره شده، با موتور و قطعات آمريكايي نخواهند بود و احتمالا چند مليتي ساخته مي شوند؛ امري كه البته نگراني هايي را در بين كارشناسان ايجاد مي كند.

با توجه به اعلام اخير شركت بویينگ براي به تعويق انداختن تحويل هواپيما به ايران، قرارداد چه تعداد از شركت ‎هاي هواپيمايي كه در حال مذاكره با بویينگ بودند، با مشكل مواجه شده است است؟

شركت هواپيمايي بویينگ با تنها شركتي كه توافق كرده و قرارداد براي خريد هواپيماي بویينگ امضا كرد، ايران اير بود. با توجه به اعلام اخير اين شركت، تحويل بویينگ كه قرار بود سال 2017 انجام شود، به سال 2019 محول شده است هست.

شنيده ها حاكي از آن بود كه ساير شركت هاي هواپيمايي نیز با بویينگ مذاكراتي انجام داده اند. اين خبر صحت دارد؟

آنها تفاهم نامه امضا كرده بودند.

چه تعداد تفاهم نامه داشتيم؟

هواپيمايي زاگرس، آسمان و قشم اير براي خريد بویينگ تفاهم نامه امضا كرده بودند كه اين تفاهم نامه ها هنوز منتج به قرارداد نشده هست.

با اين اوصاف آن تفاهم نامه ها ملغي مي شود؟

هنوز ملغي نشده هست. بعد از انعقاد اين تفاهم نامه ها، بویينگ دنبال گرفتن مجوز از اوفك بود. هنوز از سوي اوفك مجوزي براي تحويل هواپيما به ساير شركت ها صادر نشده هست. مجوز اوفك براي فروش بویينگ به هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران صادر شده است است و كماكان هم معتبر هست؛ ولی بر اساس اعلام مديرعامل بویينگ يا مسئولان اين شركت، فعلا تحويل اولين فروند هواپيما به سال 2019 موكول شده است هست.

دليل تأخير در تحويل هواپيما چيست؟

بيشتر به پرسشها مالي و تأمين فاينانس هواپيماها بازمي گردد. كماكان پيگيري ها در جريان هست.

فاينانس كننده كدام كشور بوده است؟

چون هنوز تكليف فاينانس كننده نهايي نشده هست، بویينگ فعلا تحويل را يك سال به عقب انداخته هست.

فكر مي كنيد اوفك براي بقيه تفاهم نامه هايي كه با بویينگ داريم، موافقت نامه صادر كند؟

ما اميدوار هستيم اين اتفاق رخ دهد. تعللي كه اوفك انجام مي دهد، خلاف تعهداتشان در برجام است و از نظر ما اين تعلل ها به هيچ وجه پذيرفته نيست.

امضاي تفاهم نامه سوخو با كدام شركت هاي هواپيمايي صورت گرفته است؟

آسمان و ايران ايرتور هركدام براي خريد 20 فروند هواپيماي سوخو تفاهم نامه امضا كرده اند.

با توجه به شرايط جوي ايران، هواپيماي سوخو براي ايران مناسب است؟

هواپيما اگر به تأييد هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران برسد، از ايمني مورد نیاز برخوردار است و قطعا از سوي كارشناسان بررسي خواهد شد. در بررسي گزارش سوانح توپولف در ايران، گزارش ها نشان مي داد اين سوانح ناشي از خطاي نيروي انساني بوده و نه پرسشها فني اين هواپيمايي. ضمن اينكه اين هواپيماها، هواپيماي كهنه بودند؛ ولی هواپيماهاي سوخو كه اكنون براي آنها تفاهم نامه امضا شده است هست، هواپيماهاي نو هستند و اگر بتوانيم تفاهم نامه را به قرارداد برسانيم و مشكلي از نظر اوفك وجود نداشته باشد، فرصتي براي توسعه حمل ونقل هوايي و نوسازي ناوگان ايران خواهد بود.

برخي از منابع آگاه مي گويند حتي مسئولان فني هواپيمايي آسمان نیز از جزئيات هواپيمايي كه براي خريد آن تفاهم نامه امضا شده است هست، خبر ندارند…

در اينترنت تمام اطلاعات در زمينه سوخو در ساخت اين شركت وجود دارد و اين كارشناسان احتمالا كم لطفي كرده اند.

در واقع نمي دانند آيا موتور آن آمريكايي خواهد بود يا بعد از تحريم هاي روسيه، قطعات آن روسي مي شود…

در آخرين نمايشي كه سوخو در ايران داشت، اين هواپيمايي اعلام كرد تمام تلاش خود را خواهد كرد تا از قطعاتي در هواپيما استفاده کند كه نيازي به مجوز اوفك نداشته باشند. شايد عمدتا به سمت استفاده از تجهيزات و قطعات چندمليتي بروند؛ زيرا اگر قرار باشد با ورژن قبلي به ايران فروخته شود، قطعا نيازمند مجوز اوفك خواهد بود.

شرق

واژه های کلیدی: ايران | ایران | هواپيما | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs