قدرت ایران ایرانی پرسپولیس پرسپولیس

قدرت: ایران ایرانی پرسپولیس پرسپولیس مهدی طارمی دروازه بان تیم ملی ایران اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی کشف قیمت دلا‌ر در دو بازار

در نخستین روز از فعالیت بازار دوم ارز، دلار ۸ هزار و ۹۵۰ تومان قیمت خورد. در این بازار ۳۰ میلیون درهم نیز با قیمت ۲ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد که معادل دلاری آن

کشف قیمت دلا‌ر در دو بازار

کشف قیمت دلا ر در دو بازار

عبارات مهم : بازار

در نخستین روز از فعالیت بازار دوم ارز، دلار ۸ هزار و ۹۵۰ تومان قیمت خورد. در این بازار ۳۰ میلیون درهم نیز با قیمت ۲ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد که معادل دلاری آن تقریبا عدد ۸ هزار و ۱۰۰ تومان بود. با این حال، در نخستین روز شروع به کار بازار آزاد هم قیمت در بالای مرز ۹ هزار تومان نوسان داشت. در بازار آزاد به نظر می رسید مرز ۹ هزار از نظر معامله گران کف حمایتی به حساب می آید. فعالان بازار آزاد معتقدند شروع به کار بازار دوم و ثبت معامله در آن در کنار زیاد کردن عرضه کنندگان در بازار و عقب نشینی تقاضا منجر به کم کردن نوسانات دلار بازار آزاد و حتی کم کردن قیمت به مرز پایین تر در میان مدت شود.

کشف قیمت دلا‌ر در دو بازار

کشف قیمت دلا ر در دو بازار

در روز شروع به کار بازار دوم ارز، قیمت دلار در بازار آزاد تقریبا به توازن رسید و کانال نوسانی آن در مرز ۹ هزار تومان قرار گرفت. روز سه شنبه قیمت دلار تا ساعت ۴ بعدازظهر کشش چندانی جهت رشد قیمت از خود نشان نداد؛ ولی در ابتدای روز در برابر کم کردن به زیر مرز ۹ هزار تومانی نیز مقاومت کرد. دامنه نوسان قیمت دلار در روز سه شنبه محدودتر و در بازه ۹ هزار و ۱۵۰ تا ۹ هزار و ۶۰۰ تومان بود. با این حال، زیاد نوسانات بازار در دامنه محدودتر ۹ هزار و ۴۰۰ تا ۹ هزار و ۵۰۰ تومان صورت گرفت. این اتفاق در حالی رخ داد که در روزهای گذشته کانال نوسانی دلار در مرز ۱۰ هزار تومان قرار داشت. سومین نوسان متوالی دلار در کانال ۹ هزار تومان این تلقی را در میان معامله گران به وجود آورده بود که این ارز جهت مدتی نوسانات زیادی را تجربه نخواهد کرد.

عرضه پتروشیمی ها در بازار دوم

در نخستین روز از فعالیت بازار دوم ارز، دلار ۸ هزار و ۹۵۰ تومان قیمت خورد. در این بازار ۳۰ میلیون درهم نیز با قیمت ۲ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد که معادل دلاری آن

روز گذشته، قیمت معادل دلار در بازار دوم نیز یک کانال پایین تر از بازار آزاد بود. بر اساس گفته های فعالان، در این روز بعضی شرکت های پتروشیمی قیمت حواله درهم در بازار دوم را ۲ هزار و ۲۰۰ تومان تعیین کردند؛ با این قیمت حواله، ارزش دلار حدود ۸ هزار و ۱۰۰ تومان بود. یک شرکت پتروشیمی قیمت حواله یورو در امارات را حدود ۹ هزار و ۳۵۰ تومان قیمت زد؛ حال آنکه یک شرکت دیگر حواله یورو در آلمان را ۱۱ هزار تومان ثبت کرده بود.

نکته جالب که در اکثر خبرگزاری ها عنوان شد آن بود که ارزهای عرضه شده است خریدار چندانی نداشتند. بر اساس گزارش بانک مرکزی، روز گذشته ۱۰۰ هزار دلار آمریکا در بازار دوم با قیمت ۸ هزار و ۹۵۰ تومان معامله شد. با این حال، بیشترین معاملات مربوط به قیمت حواله درهم بود. روز گذشته، از میان مبالغ عرضه شده است ۳۰ میلیون درهم امارات با قیمت ۲۲۰۰ تومان معامله شده است هست؛ همچنین یک میلیون یورو نیز با قیمت ۹۳۳۰ تومان معامله شد. بر اساس قیمت حواله درهم، ارزش یورو نیز حدود ۹۳۰۰ تومان بود.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، با توجه به توافقی بودن قیمت در این بازار، عرضه ها در چند نوبت، بازبینی و با قیمت های پایین تر صورت گرفته و در نهایت، معاملات قطعی شده است هست. جمع مبالغ عرضه شده است تا بعدازظهر دیروز ۵/ ۶ میلیون یورو، ۳۷ میلیون درهم امارات و ۳۳۰ هزار دلار آمریکا بود. همچنین از ۲۳ مورد عرضه صورت گرفته ۷مورد به وسیله پتروشیمی ها بوده است که همه موارد نیز معامله شده است اند.یکی دیگر از اتفاقات مهمی که روز گذشته رخ داد، بیش از ۲۰۰ تومان افت جهت قیمت مبادله ای دلار بود.

کشف قیمت دلا‌ر در دو بازار

در چهارمین روز هفته، دلار در مرکز مبادلات با ۲۱۲ تومان کم کردن مواجه شد و بار دیگر روی عدد ۴ هزار و ۲۰۰ تومان قرار گرفت. قیمت دلار مبادله ای از آخرهای اردیبهشت ماه در مسیر افزایشی قرار داده شد و بعد از گذشت نزدیک به ۳ ماه تا عدد ۴هزار و ۴۱۲ تومان اوج رفت. با این حال، روز سه شنبه عقب گرد در این قیمت گذاری دلار مبادله ای را به قیمت ۲۲ فروردین بازگرداند. بعد از آن تاریخ قیمت یک ماه ثابت بود و از آخرهای اردیبهشت به آرامی حرکت صعودی را شروع کرده بود.

سیر نزولی سکه تمام

سکه تمام بهار آزادی در مقطع ابتدایی روز سه شنبه تا کانال ۳ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان عقب نشینی کرد؛ سقف قیمت این فلز گرانبها در این روز ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود. حدود ساعت ۴ بعدازظهر سکه ۳ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان قیمت خورد که ۱۸۰ هزار تومان کمتر از قیمت روز دوشنبه بود. با افت قیمت روز گذشته، ارزش بازاری سکه به فاصله تقریبی ۳۰۰ هزار تومانی ارزش ذاتی خود رسید.

در نخستین روز از فعالیت بازار دوم ارز، دلار ۸ هزار و ۹۵۰ تومان قیمت خورد. در این بازار ۳۰ میلیون درهم نیز با قیمت ۲ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد که معادل دلاری آن

در روزهای قبل بعضا فاصله این دو قیمت به بیش از ۸۰۰ هزار تومان رسیده بود. به گفته فعالان، روند نزولی سکه تمام بهار آزادی فروشنده های زیادی را رهسپار بازار کرده هست؛ در این شرایط، بعضی فعالان عنوان کردند که بعد از ساعت ۵ بعدازظهر میزان عرضه در بازار شدت گرفت و قیمت این فلز گرانبها حتی تا مرز ۳ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان در ساعات انتهایی روز عقب نشینی کرد. بعضی فعالان عنوان کرده اند کاهشی شدن روند سکه های پیش فروش را روانه بازار کرده است.

از کم کردن تا بازگشت دلار

کشف قیمت دلا‌ر در دو بازار

به گفته فعالان، بعد از صحبت های مدیر جمهوری در شبکه یک سیما، قیمت دلار در معاملات پشت خطی در مسیر کاهشی قرار گرفت. به عنوان مثال، بعضی دلالان عنوان کردند که بعد از صحبت های روحانی، قیمت تا ۹ هزار و ۳۰۰ تومان پایین بود. صبح روز سه شنبه کم کردن قیمت با هیجان زیادی ادامه پیدا کرد و قیمت تا محدوده ۹ هزار و ۱۵۰ تومان عقب نشینی کرد. بعضی فعالان، یکی از نشانه های هیجان در بازار داخلی را قیمت حواله درهم دانستند. به گفته آنها در حالی که در بازار آزاد دلار تا ۹ هزار و ۱۵۰ تومان افت کرده بود، قیمت حواله درهم حدود ۲ هزار و ۵۸۰ تومان بود.

با این قیمت حواله درهم ارزش دلار حدود ۹ هزار و ۴۷۰ تومان بود. این عدم تعادل موجب شد معامله گران در محدوده ۹ هزار و ۱۵۰ تومانی به عنوان خریدار وارد بازار شوند و معامله گران توانستند قیمت را تا محدوده ۹ هزار و ۶۰۰ تومان اوج بیاورند. در حالی که بسیاری از خبرگزاری ها از افت قیمت بازار آزاد به زیر مرز ۹ هزار تومانی خبر دادند، روز گذشته تنها قیمت در ابتدای روز در هرات افغانستان به زیر مرز یاد شده است رفت. از ابتدای هفته بعضی از خبرگزاری ها و کانال های اطلاع رسانی جو افزایشی یا کاهشی را در بازار برجسته می کنند؛ جوسازی های این چنینی در میان مدت می تواند تکانه های قیمتی را در بازار زیاد کردن دهد. در چنین شرایطی که کانال های اطلاع رسانی، بعضا اطلاعات را به صورت غلط به بازار پمپاژ می کنند، به نظر می رسد بهتراست بازارساز با احیای سامانه سنا قیمت های تعادلی بازار آزاد را خود منتشر کند. همچنین تعمیق بازار دوم و اطلاع رسانی قیمت ها در این روز فضای معاملاتی را براق تر خواهد کرد.

ساماندهی صرافی ها؛ شرط آرامش در بازار

ظهر روز گذشته بعضی از مردم به بازار مراجعه کرده بودند تا از صرافی ها ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند. با این حال، زیاد صرافی ها تا ساعت یک بعدازظهر عنوان می کردند، دستورالعملی به آنها ارسال نشده است که چگونه خرید و فروش ارز را کلید بزنند. این عنوان موجب شده است بود که تعداد افراد عادی حاضر در خیابان فردوسی نسبت به روزهای گذشته زیاد کردن پیدا کند. بسیاری از این افراد عنوان می کردند، جهت سفر خود نیاز به ارز دارند؛ البته بعضی نیز عنوان می کردند جهت مصارف آینده خود نیاز به دلار دارند و قصد دارند در قیمت های فعلی اقدام به تهیه آن کنند.

با این حال، صرافی ها قیمتی را روی تابلوی خود درج نکرده بودند و فقط جمله «به دستور بانک مرکزی خرید و فروش ارز نداریم» که در سه ماه گذشته روی در ورودی آنها جلوه گری می کرد را برداشته بودند؛ علت عدم فروش، عدم ابلاغ دستورالعمل بود. از اواسط روز عنوان شد که دستورالعمل فعالیت صرافی ها به وسیله بانک مرکزی ابلاغ شده است است و باید دید از روز جاری صرافی ها چه فعالیتی را در پیش خواهند گرفت. زیاد تحلیلگران عنوان می کنند اگر صرافی ها ارز مورد نیاز مسافران یا سایر افرادی که به طور مهم به ارز نیاز دارند را تامین نکنند، بازار بار دیگر با مسئله مواجه خواهد شد. در این شرایط، بازارساز باید به سرعت با تعامل مستمر با صرافی ها متغیرهایی را فراهم کند که افرادی که به ارز نیاز دارند، بتوانند با آرامش به آن دست پیدا کنند.

به نظر می رسد بیشترین مشتری صرافی ها در روزهای آینده مسافرانی باشند که به آن سوی مرزها پرواز دارند. بعضی از آنها که به امید دریافت ارز ارزان اقدام به رزرو بعضی تورهای مسافرتی کرده بودند، ممکن است طی روزهای آینده جهت تامین بخشی از هزینه های خود به بازار آزاد مراجعه کنند. پاسخگویی به تقاضاهای این چنینی التهاب بازار را کم کردن خواهد داد. بسیاری از تحلیلگران باور دارند، در صورتی که روند کار در بازار دوم به طور کامل جهت صرافی ها شرح داده شود و تشویق کننده هایی نیز جهت عرضه ارز در نظر گرفته شود، می توان به تقاضاهای عادی مردم پاسخ داد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | کانال | میلیون | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs