قدرت ایران ایرانی پرسپولیس پرسپولیس

قدرت: ایران ایرانی پرسپولیس پرسپولیس مهدی طارمی دروازه بان تیم ملی ایران اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ابراهیم رئیسی بر صندلی آیت‌الله هاشمی تکیه خواهد زد؟

از روزی که آیت‌الله هاشمی جهت هر لحظه رفت، اینکه چه کسی بر جایگاه او تکیه خواهد زد جای پرسش بود، ریاست هیئت امنای دانشگاه آزاد را که ولایتی عهده‌دار شد و از هنگ

ابراهیم رئیسی بر صندلی آیت‌الله هاشمی تکیه خواهد زد؟

ابراهیم رئیسی بر صندلی آیت الله هاشمی تکیه خواهد زد؟

عبارات مهم : رضایی

از روزی که آیت الله هاشمی جهت هر لحظه رفت، اینکه چه کسی بر جایگاه او تکیه خواهد زد جای پرسش بود، ریاست هیئت امنای دانشگاه آزاد را که ولایتی عهده دار شد و از هنگامی که هم که پای به عرصه دانشگاه آزاد گذاشت، ساختار مدیریتی دانشگاه را عوض کردن داد.

روزنامه آفتاب نوشت: هاشمی ولی یک جایگاه مهم تر نیز داشت، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام… و همین مقام بود که بسیاری آرزوهای مختلفی راجع به آن داشتند. از همان زمانی که هاشمی در کنار مرادش امام خمینی(ره) آرمید، بسیاری نام شیخ نور را بر سر زبان ها انداختند.

ابراهیم رئیسی بر صندلی آیت‌الله هاشمی تکیه خواهد زد؟

زمزمه ناطق نوری بود…. همانی که سال ها کنج عزلت برگزید و حتی در برابر اتهاماتی که بر او روا شد سکوت کرد.

ناطق تا پیش از این مرتب می گفت که با سیاست خداحافظی کرده است و میدان را به جوان ها داده، خیلی وقت است میانه خوبی نیز با جامعه روحانیت و اصولگرایان ندارد. شیخ نور روزبه روز به اصلاحات نزدیک تر شد و از راستی ها دورتر.

از روزی که آیت‌الله هاشمی جهت هر لحظه رفت، اینکه چه کسی بر جایگاه او تکیه خواهد زد جای پرسش بود، ریاست هیئت امنای دانشگاه آزاد را که ولایتی عهده‌دار شد و از هنگ

ایران که بی هاشمی شد، گفتند ناطق نطقش باز می شود، چراکه او اشبه ترین به آیت الله مرحوم هست. در همان چند روز اول بعد از فوت هم صحبت هایش نشان از شکست یک سکوت چندساله می داد.

وقتی در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری و به حمایت تمام قد از ریاست جمهوری حسن روحانی پرداخت، خیلی ها گفتند یعنی او از مجمع تشخیص دور شده است (چون بی طرفی او زیرسوال رفته است) و قرار است شاید در دولت روحانی به معاون اولی یا حتی وزارت کشور قناعت کند. با این حال هنوز هم اصلاح طلبان چشم انتظار ریاست ناطق نوری بر مجمع تشخیص هستند.

**هاشمی به جای هاشمی؟!

در کنار صورت محبوب جناح چپ جهت تصدی ریاست مجمع، ولی شخصیت های دیگری نیز به این عنوان معرفی شده است اند. یکی از آنها آیت الله هاشمی شاهرودی هست. مدیر سابق قوه قضائیه هم بعد از ناطق نوری جهت مدت ها جزء یکی از گزینه های ریاست مجمع مطرح بود، به خصوص که او در میان مجلس خبرگان نیز نفوذ قابل توجهی دارد. ولی سن نسبتا اوج و این آخرهای کسالت و بیماری او که باعث شد وی در بیمارستان چندین روز خوابیدن باشد جانشینی هاشمی شاهرودی به جای هاشمی رفسنجانی را با ولی و اگر روبه رو کرد. هرچند اعضای مجمع تا بازگشت او از بیمارستان چشم انتظارش بودند.

ابراهیم رئیسی بر صندلی آیت‌الله هاشمی تکیه خواهد زد؟

**غیر معمم ها

ولی تنها اشخاص معمم نبودند که ریاستشان در مجمع جهت مدتی بر سر زبان ها افتاده بود. به عنوان نمونه حضور این روزهای محسن رضایی در توئیتر را نمی توان بی علت دانست. به نظر می رسد رضایی به فکر عزیزکردن خود است و می خواهد دوباره به چشم بیاید. به خصوص که او در سال 96، این بار پا روی دل گذاشت و کاندیدای ریاست جمهوری نشد.

از روزی که آیت‌الله هاشمی جهت هر لحظه رفت، اینکه چه کسی بر جایگاه او تکیه خواهد زد جای پرسش بود، ریاست هیئت امنای دانشگاه آزاد را که ولایتی عهده‌دار شد و از هنگ

هرچه باشد محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هست، که البته از همراهان مرحوم هاشمی رفسنجانی در وقت جنگ. رضایی هرچند دو سالی است که به کسوت قبلی بازگشته هست، ولی نمی تواند از ساختار سیاست کشور دل بکند. از همین روی او را نیز باید یکی از اشخاص ریاست مجمع دانست.

در کنار رضایی، ولی گزینه های دیگری نیز مطرح اند. یکی از دیگر گزینه ها غلامعلی حداد عادل است.

ابراهیم رئیسی بر صندلی آیت‌الله هاشمی تکیه خواهد زد؟

هرچه نباشد او عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هست، به طور همزمان ریاست فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران، عضو فعال شورایعالی انقلاب فرهنگی، همچنین عضو شورای شرکت پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور عزیزمان ایران نیز هست. در صورت گزینش او در جایگاه ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، همانگونه که وی نخستین مدیر غیرروحانی مجلس شورای اسلامی بود، نخستین مدیر غیرروحانی این مجمع هم لقب خواهد گرفت.

**رئیسی هم آمد

اما آیا واقعا قرار است سنت شکنی شود و یک مدیر غیرمعمم بر مجمع تشخیص قراربگیرد؟ از آنجایی که از نگاه عده ای یک روحانی بر جایگاه مجمع تکیه می زند گزینه هایی مثل حداد و رضایی هم جهت مدتی است که در محاق رفته اند و حالا زمزمه های یک گزینه جدیدتر جهت ریاست مجمع مطرح شده است است.

او کسی نیست جز رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 96. گزینه ای که تا به حال کسی فکرش را هم نکرده بود… حجت الاسلام والمسلمین رئیسی. حتی هنگامی که از غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام راجع به اینکه آیا او یکی از گزینه هاست می پرسند او تلویحا وجود نام او در بین افراد محتمل را تایید می کند، ولی راجع به بودن یا نبودن وی به عنوان مدیر مجمع تشخیص مصلحت می گوید: «بنده نمی گویم ریاست حجت الاسلام رئیسی بر مجمع تشخیص صحت ندارد، بلکه در جریان این عنوان نیستم.»او ادامه داد: «امروز و در شرایط فعلی عده‎ای در اینترنت آیت‎الله هاشمی شاهرودی را به عنوان گزینه ریاست مجمع معرفی می‎کنند و عده‎ای دیگر نیز از آقای رئیسی جهت تصدی این سمت نام می‏ برند از این رو بنده بر این باورم که آنچه در شرایط فعلی در اینترنت منتشر می‎شود گمانه‎زنی است و نمی‎توان آنها را تایید و یا تکذیب کرد.»

**او می شود؟

اما آیا به راستی رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی پای به جایگاه تشخیص مصلحت خواهد گذاشت؟ تا چه اندازه چنین موضوعی محتمل است؟ هر چند این گمانه زنی ها صرفاً در فضای رسانه ها وجود دارد و در نهایت این تدبیر و حکم مقام معظم رهبری است که وظیفه ریاست مجمع تشخیص را مشخص می کند.

واژه های کلیدی: رضایی | محسن رضایی | ریاست جمهوری | هاشمی رفسنجانی | انتخابات ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری 96 | دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs